26 września, 2023

W czterech ścianach

Twoje miejsce w sieci

CZYSZCZENIE KOMINA

2 min read
czyszczenie komina

Każdy kocioł, który spala węgiel lub drewno produkuje sadzę. Sadza jest to potocznie mówiąc kopeć, powstaje w trakcie niepełnego spalania paliw i innych materiałów. Produkowana jest z różną intensywnością , wszystko zależy tak naprawdę od sposobu i częstotliwości eksploatowania komina. Aby sadza nie osadzała się zbyt mocna, ważne jest to aby poprawić technikę palenia , bez tego ani rusz.

Za brak czyszczenia komina we własnym domu nie otrzymuje się żadnych kar. Natomiast zaniedbanie tego może kosztować utratę całego dorobku życia.

Co powoduje osadzająca się sadza:

  • Osłabienie ciągu- warstwa sadzy ma bardzo chropowatą powierzchnię, powoduje to hamowanie przepływu strumienia spalin
  • Wraz z nagromadzeniem sadzy może dojść do jej pożaru.

Jeśli już dojdzie do zapalenia sadzy należy : zadzwonić po straż pożarną, wygasić piec i szczelnie go zamknąć. Nigdy nie można wygaszać pożaru wodą. Dlaczego? Ponieważ piec nagrzewa się do temperatury 1500 stopni , nalanie wody spowoduje wybuch i pęknięcie pieca. Prawidłowe gaszenie płonącej sadzy musi wyglądać następująco: zakrycie wylotu komina gęstym sitem lub mokrym materiałem i oczekiwanie na moment aż sadza się wypali. Następnym krokiem będzie ciągła kontrola, czy piec nigdzie nie pęka. W przypadku kiedy stracimy kontrolę, możemy ugasić pożar solą kuchnią, gaśnicą proszkową, lub piaskiem. Najlepiej jednak poinformować straż pożarną i nie robić nic na własną rękę, bo może się to skończyć prawdziwą tragedią.

Musisz wiedzieć jedno, przy pożarze sadzy nawet kiedy dom jest ubezpieczony nie otrzymasz żadnego odszkodowania. Z czym to jest związane, a mianowicie z faktem, że firma ubezpieczająca będzie chciała wglądu do dokumentacji, która potwierdzą regularne czyszczenie komina. Inna sprawa jest wtedy kiedy komiarz nie dopełni swojego obowiązku.

Najlepsza metodą czyszczenia, która będzie zapobiegać powyżej opisanym sytuacją, jest czyszczenie mechaniczne. Pamiętaj nie jest dobrym pomysłem wypalanie sadzy.

Większość osób rezygnuje z czyszczenia komina przez fachowców, nie ukrywajmy ma to swoją cenę. Oczywiście można spróbować zrobić to na własną rękę, należy to robić skrupulatnie i systematycznie zaoszczędzi nam to kłopotu i problemu. Zadbać należy też przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Natomiast wykonanie pracy na własną rękę skutkuje brakiem dokumentów potwierdzających przegląd komina co może być niezbędne w momencie kiedy przyjdzie firma ubezpieczeniowa. Pamiętajmy jednak, że to właśnie kominiarz bierze na siebie pełną odpowiedzialność związaną z naszym bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.