27 lutego, 2024

W czterech ścianach

Twoje miejsce w sieci

Spodnie zimowe – „must have” każdego narciarza

2 min read

Każda osoba wybierająca się na narty – bez względu na to, czy jest początkująca, czy posiada już spore doświadczenie – powinna posiadać odpowiednią odzież. Jednym z najważniejszych elementów stroju są spodnie zimowe.

Podstawowym zadaniem spodni zimowych jest zapewnienie miłośnikom białego szaleństwa komfortu i wygody. Mają przede wszystkim skutecznie chronić przed wilgocią i jednocześnie pozwalać skórze swobodnie oddychać, ale też nie mogą krępować ruchów. Znajdują się obecnie w ofercie bardzo wielu firm produkujących odzież zimową przeznaczoną do specjalnego użytku. Jak wybrać te najlepsze?

Materiał – na co zwracać uwagę?

Jakość spodni to kluczowe kryterium decydujące o ich wyborze. Na nią składa się wiele przesłanek. Materiał w omawianym kontekście gra pierwsze skrzypce. Aby spodnie zimowe nie przepuszczały wilgoci i zapewniały cyrkulację powietrza na odpowiednim poziomie, muszą być wyposażone w solidną membranę. Trzeba mieć na względzie takie czynniki jak: wodoodporność mierzona w przedziale od 1000 do 80000 mm/24h oraz oddychalność określana w skali od 1000 do 25000 g/m2/24h. Za standard uważa się wartości 10000/10000 – membrany o większych wartościach są dedykowane doświadczonym narciarzom preferującym bardzo dynamiczną jazdę.

Pozostaje jeszcze kwestia dotycząca rodzaju membrany. Wyróżnia się dwa podstawowe typy:

– membrany mikroporowate – bardzo szczelne, ze znakomitą wentylacją, gwarantujące doskonałą ochronę przed wiatrem; są one jednak podatne na zabrudzenia, w wyniku których z czasem tracą swoje właściwości,

– membrany hydrofilowe – idealne na mroźne dni i odporne na zabrudzenia, ale w dni z małą różnicą temperatur wentylacja ulega wyraźnemu pogorszeniu.

Membrana stanowi jedną z warstw laminatu, czyli tkaniny, z jakiej szyje się spodnie zimowe dla narciarzy. Zwykle polecane są trzywarstwowe laminaty (membrana, podszewka plus warstwa wierzchnia) z racji na świetną wytrzymałość i efektywną ochronę przed zimnem.

Sposób wykonania i dodatkowe udogodnienia

Porządne spodnie zimowe na narty to spodnie wykonane z dbałością o detale. Szwy i zamki powinny być wodoszczelne. Zamki wyposażone w większe uchwyty są praktyczniejsze, bo ułatwiają odpinanie kieszeni i nogawek bez konieczności zdejmowania rękawic. Warto postawić na spodnie z podwyższonym tyłem, wewnętrznymi getrami i profilowanymi nogawkami. Jeśli model nie ma szelek, musi koniecznie posiadać regulację szerokości w pasie. W przypadku spodni z szelkami trzeba uważać na jakość klamer. Niezwykle przydatne są także: wywietrzniki, rozporek z boku nogawki oraz wzmocnienia krawędzi nogawek i kolan. Solidne spodnie mają ponadto rękaw przeciwśnieżny – wariant profilowany da się bez problemu wydłużyć, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Rozmiar

Spodnie zimowe na narty bezwzględnie trzeba przymierzyć. Rozmiarówki poszczególnych firm różnią się, więc np. rozmiar S u jednego producenta nie musi odpowiadać temu samemu rozmiarowi innej marki. Nie bez powodu wprowadzone też podział na modele damskie, męskie i młodzieżowe – uwzględniono różnice w budowie anatomicznej.

spodnie zimowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.